به نام او
       عينک آفتابي
پانزده سالم بود که راهي جبهه شدم، مثل خيلي از دوستان همسن و سال ديگرم. مثل تمام جوانان آن سال‌ها که نواي کربلا آن‌ها را به جبهه مي‌کشاند.
آن سال مردود هم شده‌بودم. بيشتر از درس و مدرسه جذب الکترونيک شده‌بودم و بيشتر وقتم را صرف يادگيري و تعمير و ساخت وسايل برقي مي‌کردم و همين باعث شد تا آن سال از مدرسه جا بمانم و مردودي هم بهانه‌اي شد تا در جبهه دنبال پناهگاهي براي فراموشي مدرسه بگردم.
به مادرم خيلي اصرار کردم تا بگذارد من به جبهه بروم. به او گفتم:«شما که بچه زياد داريد حالا من نباشم» مادرک مهربانم مي‌گفت«نه مادر نگو،‌من شب‌ها بيدار ميشم و دنبال تو مي‌گردم تا روت پتو بندازمو و تو نيستي»
با هر ترفند و التماسي که بود مادرم راضي کردم تا بگذارد من به جبهه بروم. اسفند شصت و چهار. من شدم بيسيم‌چي لشکر پنج نصر.
با همين دو چشمم، چيزهايي را ديدم که با هيچ زباني، ادا نخواهند شد. صحنه‌هايي که قلبم به مرورش، درد مي‌گيرد و جانم به فرياد مي‌آيد.

ديدم که چگونه ناجوانمردانه،‌دشمن بر زمان و زمين تاخت و چه مردممان، جان در کفه اخلاص نهاده،‌سر فداکردند!

با همان سن کمم، ديدم که چگونه دست‌ها و پاهاي جدا از تن شهيدان را بر پشت وانتي سوار کردند و من در ميان آن‌ها تا انتهاي مسير نشستم.

هفته‌اي دو سه ساعت مرخصي داشتيم و به اهواز مي‌آمديم. گشتي مي‌زديم و دوباره برمي‌گشتيم.
عينک مي‌زدم. عينکم توي آفتاب سياه مي‌شد. فتوکروم بود. مثل عينک آفتابي به نظر مي‌رسيد.
زير پل اهواز ايستاده‌بودم. جوانکي اهل اسفراين که در همين لشکر ما بود و درست مثل خودم بيسيم‌چي بود جلو آمد و گفت:«عينکتو مي‌دي زير پل عکس بگيرم؟»
همسن و سال خودم بود. هر چه فکر مي‌کنم اسمش يادم نمي‌آيد، فقط به ياد دارم فاميلش نوروزي بود. نوجوان باريک لاغر اندامي بود. آن‌موقع‌ها، جبهه‌ها پر بود از همين سن و سال‌ها و شايد کمتر.
عينکم را گرفت و زير پل عکس گرفت.
ده روز بعد، پس از عمليات والفجرهشت، خبر شهادت نوروزي را شنيدم. دوستي مي‌گفت:«عکس روي حجله‌ شهادتش همان عکسي بود که با لباس جبهه و عينک آفتابي تو زير پل اهواز گرفته‌بود!»
مي‌گفت:«دو روز بعد عمليات والفجر هشت، به شهادت رسيده!»
شهيد جوان، نوروزي، 15 ساله از اسفراين* عمليات والفجر هشت
    «ياد همه شهيدانمان گرامي»

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شازده کوچولو wolf Cobalt-Blue ترفندستان شورای دانش اموزی دبیرستان نرجس طاقانک تجارت الکترونیک آوازباران دانلود آهنگ و فیلم |عکس و مدل لباس |اخبار روز|دانلود نرم افزار |اس ام اس عاشقانه straighose